Svatý Florián

SVATÝ FLORIÁN - PATRON HASIČŮ

Psal se rok 303 a 304 a na území dnešního Rakouska u soutoku řeky Enže s Dunajem, kdy vládl císař Dioklecián nechal Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, šel křesťanům na pomoc. Za několik dní byl ale Florián zatčen a pod neustálým týráním měl zapřít Krista. Nechtěl se za žádnou cenu své víry zříct. I přes zásluhy v řadách armády a jeho bezúhonný život byl vydán do rukou katů. Dne 4.května roku 304 mu kati na krk přivázali mlýnský kámen a hodili ho do řeky Enže. Floriánovo tělo našla vdova Valérie. Pohřeb Floriána se konal nedaleko města Lince . Jelikož byl Florián umučen ve vodě, stal se patronem všech hasičů. Jeho ostatky byly v 11 .sto. rozděleny a umístěny do několika českých měst a do Krakova a do Říma, kde se ostatky staly ochranu města před požáry.

Svatý Florián byl vyhotoven na obecních pečetidlech, městských branách, kostelích a zvoničkách. Jeho sochy lidé stavěli na návsích a náměstích. Stal se typickou postavou štítových výklenků vesnických chalup, lidových maleb na skle, svatých obrázků a rustikálních, hlavně pozdně barokních plastik. Objevoval i na morových sloupech ve společnosti morových patronů.

 

,,Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár,

pomocník je nám dán,svatý Florián"

 

Svatý Florián je patronem všech profesí, které pracují s ohněm (např. hasiči, hutnící, kominíci nebo pekaři). Většinou je vyobrazen v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení nebo přímo hasícího požár.

 

„Chval dobrý duch Hospodina

i Ježíše, jeho Syna. Odbila desátá hodina,

milý svatý Floriáne,

tohoto městečka patrone,

chraň nás od ohně“